Τρίτη 24 Απριλίου 2012

Στο τελικό η Τσέλσι μετά και το 2-2 μέσα στο Καμπ Νου

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη αλλά η Τσέλσι πήρε δίκαια την πρόκριση μιας και έπαιξε έξυπνα με αντεπιθέσεις πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα στο Καμπ Νου. Πιο αναλυτικά οι Καταλανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας το γρήγορο γκολ με την Τσέλσι να παρατάσσεται αμυντικά και να θυμίζει πολύ την ομάδα που είχε επί Ζοζέ Μουρίνιο. Οι της Μπαρτσελόνας ευτύχησαν στο 36ο λεπτό με γκολ του Μπουσκέτζ κάνοντας το 1-0 ενώ ένα λεπτό αργότερα στο 37ο λεπτό η Τσέλσι έμεινε με 10 παίχτες κάνοντας θεωριτικά το παιχνίδι πιο εύκολο για τους Καταλανούς όπου στο 43ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματα με τον Ινιέστα ύστερα από ασσίστ του Μέσσι. Η Τσέλσι όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και στο 45+1 έκανε το 2-1 σε αντεπίθεση με ένα υπέροχο γκολ του Ραμίρες όπου ψηλοκρέμασε τον Βαλντές. Έτσι κάπως έληξε το 1ο ημίχρονο ενώ στην επανάληψη οι Καταλανοί μπαίνοντας πάλι δυνατά κέρδισαν πέναλτι στο 64ο λεπτό με τον Μέσσι να το εκτελεί και να το χάνει. Τα λεπτά περνούσαν η Μπαρτσελόνα απειλούσε αλλά δεν κατάφερνε κάτι μιας και είχε δοκάρι με τον Μέσσι και ενώ όλα έδειχναν πως θα έληγε το σκορ με 2-1 αλλά πρόκριση της Τσέλσι ήρθε το 2-2 με τον Φερνάντο Τόρες στο 90+2 που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Ντρογκμπά.
Έτσι η Τσέλσι είναι στον τελικό του Champions League όπου γίνετε στο Μόναχο και περιμένει να δει ποιος θα είναι ο αντίπαλος της, Ρεάλ ή Μπάγερν?